Forskning och utveckling på SOS Alarm
Fler av de områden som SOS Alarm verkar inom är uppmärksammade i samhället och inom forskning. Det gäller till exempel nödsamtal, betydelsen av tidiga insatser vid akut sjukdom, olyckor och kriser. Rätt åtgärder i tidiga skeden kan rädda liv och egendom men ger också förutsättningar för verkningsfulla och kostnadseffektiva åtgärder i nästa steg.
SOS Alarm har en tydlig anknytning till forskning och utveckling
Vi medverkar i flertalet forskningsprojekt som bland annat avser hjärtstopp och suicid. Data från hundratusentals vårdärenden varje år ger underlag för att utveckla effektivare vårdkedjor. Medverkan i kunskapsutvecklingen på detta område stämmer väl in SOS Alarms mål att utveckla rollen som strategisk partner till andra vårdgivare och med arbetet för ett tryggare samhälle.
Samverkan inom forskning
SOS Alarm har, tillsammans med forskare och andra aktörer, genomfört ett antal studier.
Hjärtstoppscentrum
SOS Alarm och Centrum för hjärtsoppsforskning, vid Södersjukhuset och Karolinska Institutet har en mångårig historia av samverkan och avser fortsätta och utöka samarbetet i ett antal forskningsprojekt, där ibland men ej begränsat till:
- Effekten av telefon-HLR-instruktioner till utbildade lekmän (TANGO 2)
- SMS-livräddning (SAMBA).
- Drönare som transporterar hjärtstartare.
- AI-maskininlärning för tidig identifiering av sjukdomstillstånd .
Här kan du läsa mer om Hjärtstoppscentrum.
Svenska HLR-rådet
SOS Alarm har ett samarbetsavtal skrivet med Svenska HLR-rådet som reglerar enligt följande:
- Implementering av riktlinjer för telefonassisterad hjärt-lungräddning (T-HLR) och Första hjälpen i samtalsstödet (STEP).
- Tillse att alla larmoperatörer har goda teoretiska och praktiska kunskaper i HLR och första hjälpen.
- Optimering av T-HLR – utbildning för operatörer med syfte att förkorta tiden till identifiering av misstänkt hjärtstopp och start av T-HLR samt öka andelen hjärtstopp som identifieras i enlighet med American Heart Associations mål samt kontinuerlig kvalitetsuppföljning av hjärtstoppsamtal
- Implementering av hjärtstartarregistret och utveckling av rutiner för larmoperatörernas hänvisning av 112-inringare till att hämta närbelägen publik hjärtstartare vid misstänkt hjärtstopp.
- Uppföljning av ovanstående samverkansområden med delande av statistik på gruppnivå.
Här kan du läsa mer om HLR-rådet
SOS Alarms doktorand
I maj 2024 disputerade Fredrik Byrsell, SOS Alarms första doktorand, med avhandlingen "Race against time – performance of emergency medical dispatch centres in out-of-hospital cardiac arrest". Fredrik handleddes av forskare från centrum för hjärtstoppsforskning.
Sedan januari 2025 har SOS Alarm en ny doktorand, Sebastian Robertsson, som handleds av Centrum för hjärtstoppsforskning. I projektet ingår att forska kring effektiviseringen av larmkedjan vid hjärtstopp.
För dig som forskar
För dig som forskar och är i behov av vårddata från SOS Alarm hänvisar vi till vår huvudman i den region man tillhör eller ska forska i. Spänner forskningen över flera regioner så behöver man ansöka om tillstånd för delning av data från samtliga regioner.
Är du intresserad av att inleda forskningsprojekt tillsammans med SOS Alarm?
Kontakta Fredrik Byrsell, forskningssamordnare, fredrik.byrsell@sosalarm.se.
Senast uppdaterad