Start / ... / Sätt att larma / Larma med SMS / 112 SMS FAQ
Vanliga frågor och svar
112 SMS FAQ
-
Nej, man kan inte SMS:a till 112 om man inte är registrerad och godkänd användare av tjänsten.
Tjänsten är endats till för personer med tal- och hörselbesvär. Genom registrering kan också SOS Alarm spärra eventuella missbruk av tjänsten.
-
Ja det gör det. Registrera enligt formuläret men skriv gruppboende och dess namn samt övriga uppgifter.
-
Jag skickar ett mail med mitt namn, adress, gamla och mitt nya mobiltelefonnummer till kund@eniro118118.se
Ange att det rör sig om byte av nummer gällande SMS112.
-
Genom att den hjälpsökande är registrerad hos oss vet vi både vem personen är och vilket telefonnummer personen har. Det är annars frågor vi alltid ställer.
-
Den hjälpsökande bör SMS:a Vad har inträffat? Var behövs hjälpen? Om det får plats i första meddelandet Skriv så kortfattat som möjligt.
Beroende på vad SMS:et innehåller ställer SOS-operatören frågor utifrån vad som sagts i det första meddelandet.
-
Ja, man kan också registrera sig hos Eniros kundservice 020-36 46 56.
-
Du registrerar dig via SOS Alarms hemsida. Gå in via sosalarm.se och via länk kan du själv registrera dig för denna tjänst.