För optimal användning av den här delen av webbplatsen rekommenderar vi att använda en annan webbläsare.

161 vårdärenden i Hallstahammar i juli

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 161 stycken 112-samtal med vårdbehov i Hallstahammars kommun, vilket är tämligen normalt för juli historiskt sett.

I Västmanlands län däremot rapporterades fler samtal om vårdärenden än normalt för att vara juli (2 901 stycken jämfört med månadssnittet 2 700).

Norberg tog emot flest samtal per invånare bland kommunerna i Västmanland. Hallstahammar tog emot näst minst samtal i Västmanlands län.

Jämfört med resten av året brukar juli vara en tämligen normal månad gällande samtal om vårdärenden i Hallstahammar. I snitt har SOS Alarm fått in 158 samtal om vårdärenden i juli i Hallstahammar sedan 2015. Februari är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan oktober har varit lugnast under de senaste åren.

112-samtal med vårdbehov i Västmanlands län under juli. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för juliSamtal per 10 000 inv.
Arboga180152,0127,8
Fagersta191197,3142,6
Hallstahammar161157,898,5
Kungsör9976,2114,1
Köping291287,5111,0
Norberg8483,7147,6
Sala226235,598,7
Skinnskatteberg5155,3116,1
Surahammar8093,279,2
Västerås1 5381 361,399,8

Den här texten bygger på statistik från SOS Alarm.