För optimal användning av den här delen av webbplatsen rekommenderar vi att använda en annan webbläsare.

Fler akuta polisärenden än normalt i Ljungby i juli

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 202 stycken 112-samtal med akuta behov av polis i Ljungby kommun. Det är över snittet för juli, historiskt sett.

I Kronobergs län däremot rapporterades färre samtal om akuta polisärenden än normalt för att vara juli (1 164 stycken jämfört med månadssnittet 1 263). I sammanlagt fem av åtta kommuner i länet låg antalet 112-samtal under det historiska snittet för månaden.

Markaryd tog emot flest samtal per invånare bland kommunerna i Kronoberg. Skillnaderna inom länet är märkbara. Markaryd tog emot mer än dubbelt så många samtal om akuta polisärenden som Älmhult, där antalet samtal var lägst, om vi tar antalet invånare i beaktande. Ljungby tog emot näst flest samtal i Kronobergs län.

Juli är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot fler samtal om akuta polisärenden än under resten av året i Ljungby. I snitt har SOS Alarm fått in 191 samtal om akuta polisärenden i juli i Ljungby sedan 2016. Juni är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.

Som ”akuta polisärenden” räknas alla larmsamtal till nödnumret 112 som gäller pågående brott, eller som av något annat skäl kopplas direkt till polisen.

Brottsförebyggande rådets statistik över anmälda brott ger även en fingervisning om hur brottsdrabbad kommunen är. Ser vi till det totala antalet anmälda brott, så var Ljungby kommun en ganska typisk kommun med omkring 896 anmälda brott per tiotusen invånare. Notera att den här statistiken från Brå är på årsnivå.

112-samtal med akuta behov av polis i Kronobergs län under juli. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för juliSamtal per 10 000 inv.
Alvesta97116,348,2
Lessebo5651,564,1
Ljungby202191,370,8
Markaryd9483,591,1
Tingsryd77106,562,1
Uppvidinge4854,350,1
Växjö519578,355,1
Älmhult7181,840,2

Den här texten bygger på statistik från SOS Alarm, över hur många larmsamtal som kopplats vidare till polis.