För optimal användning av den här delen av webbplatsen rekommenderar vi att använda en annan webbläsare.

Rekordmånga vårdärenden i Vänersborg i juli

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 425 stycken 112-samtal med vårdbehov i Vänersborgs kommun. Det är fler än någon månad sedan 2015.

Även i Västra Götalands län rapporterades fler samtal om vårdärenden än normalt för att vara juli (16 710 stycken jämfört med månadssnittet 15 584).

Sotenäs tog emot flest samtal per invånare bland kommunerna i Västra Götaland. Skillnaderna inom länet är märkbara. Sotenäs tog emot mer än tre gånger så många samtal om vårdärenden som Lerum, där antalet samtal var lägst, om vi tar antalet invånare i beaktande.

Jämfört med resten av året brukar juli vara en tämligen normal månad gällande samtal om vårdärenden i Vänersborg. I snitt har SOS Alarm fått in 379 samtal om vårdärenden i juli i Vänersborg sedan 2015. Maj är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan september har varit lugnast under de senaste åren.

112-samtal med vårdbehov i Västra Götalands län under juli. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för juliSamtal per 10 000 inv.
Ale242205,377,1
Alingsås445381,7107,4
Bengtsfors120138,2123,1
Bollebygd7965,383,2
Borås978949,086,4
Dals-Ed5650,2116,4
Essunga6949,8122,0
Falköping348339,5104,7
Färgelanda8684,7129,6
Grästorp4449,377,3
Gullspång7585,8142,0
Göteborg5 4764 937,294,5
Götene133123,3100,7
Herrljunga10694,5112,0
Hjo7082,776,0
Härryda253233,866,6
Karlsborg7287,2103,7
Kungälv377324,081,4
Lerum282247,366,2
Lidköping348313,786,8
Lilla Edet118115,083,6
Lysekil249246,2171,1
Mariestad299279,8121,9
Mark319322,791,8
Mellerud104115,5111,7
Munkedal109120,5103,7
Mölndal546467,878,7
Orust233224,8153,1
Partille357278,590,9
Skara209228,3111,0
Skövde468409,883,0
Sotenäs208222,7229,6
Stenungsund228205,785,1
Strömstad167227,3126,3
Svenljunga92111,585,3
Tanum237268,7184,6
Tibro116107,7103,2
Tidaholm128112,899,6
Tjörn172169,2107,4
Tranemo10999,891,3
Trollhättan538521,091,1
Töreboda140116,2150,7
Uddevalla632577,8111,5
Ulricehamn287246,5116,3
Vara155149,396,7
Vänersborg425378,7107,3
Vårgårda9395,778,7
Åmål194191,7153,8
Öckerö119133,792,1

Den här texten bygger på statistik från SOS Alarm.