För optimal användning av den här delen av webbplatsen rekommenderar vi att använda en annan webbläsare.

887 akuta polisärenden i Eskilstuna i oktober

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 887 stycken 112-samtal med akuta behov av polis i Eskilstuna kommun, vilket är tämligen normalt för oktober historiskt sett.

I Södermanlands län däremot rapporterades fler samtal om akuta polisärenden än normalt för att vara oktober (2 445 stycken jämfört med månadssnittet 2 242). I sammanlagt fem av nio kommuner i länet låg antalet 112-samtal över det historiska snittet för månaden.

Flen tog emot flest samtal per invånare bland kommunerna i Södermanland. Skillnaderna inom länet är märkbara. Flen tog emot mer än dubbelt så många samtal om akuta polisärenden som Gnesta, där antalet samtal var lägst, om vi tar antalet invånare i beaktande. Eskilstuna tog emot fjärde flest samtal i Södermanlands län.

Jämfört med resten av året brukar oktober vara en tämligen normal månad gällande samtal om akuta polisärenden i Eskilstuna. I snitt har SOS Alarm fått in 849 samtal om akuta polisärenden i oktober i Eskilstuna sedan 2016. Juni är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.

Som ”akuta polisärenden” räknas alla larmsamtal till nödnumret 112 som gäller pågående brott, eller som av något annat skäl kopplas direkt till polisen.

Brottsförebyggande rådets statistik över anmälda brott ger även en fingervisning om hur brottsdrabbad kommunen är. Ser vi till det totala antalet anmälda brott, så låg Eskilstuna kommun i topp i länet år 2018 med omkring 1 314 anmälda brott per tiotusen invånare. Notera att den här statistiken från Brå är på årsnivå.

112-samtal med akuta behov av polis i Södermanlands län under oktober. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för oktoberSamtal per 10 000 inv.
Eskilstuna887848,883,0
Flen161134,097,1
Gnesta5151,344,9
Katrineholm278272,880,0
Nyköping541454,095,6
Oxelösund6352,852,6
Strängnäs299279,381,8
Trosa8975,064,7
Vingåker7674,383,4

Den här texten bygger på statistik från SOS Alarm, över hur många larmsamtal som kopplats vidare till polis.