För optimal användning av den här delen av webbplatsen rekommenderar vi att använda en annan webbläsare.

Fler vårdärenden än normalt i Stockholm i januari

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 8 685 stycken 112-samtal med vårdbehov i Stockholms kommun. Det är över snittet för januari, historiskt sett.

Även i Stockholms län rapporterades fler samtal om vårdärenden än normalt för att vara januari (21 037 stycken jämfört med månadssnittet 18 802). I sammanlagt 25 av 26 kommuner i länet låg antalet 112-samtal över det historiska snittet för månaden.

Nynäshamn tog emot flest samtal per invånare bland kommunerna i Stockholm.

Jämfört med resten av året brukar januari vara en tämligen normal månad gällande samtal om vårdärenden i Stockholm. I snitt har SOS Alarm fått in 8 166 samtal om vårdärenden i januari i Stockholm sedan 2015. December är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan juli har varit lugnast under de senaste åren.

112-samtal med vårdbehov i Stockholms län under januari. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för januariSamtal per 10 000 inv.
Botkyrka882775,693,2
Danderyd271227,482,5
Ekerö222182,677,4
Haninge904766,798,2
Huddinge894745,179,2
Järfälla765637,795,6
Lidingö323315,967,1
Nacka854651,381,2
Norrtälje685588,7109,4
Nykvarn7555,068,1
Nynäshamn326290,6114,1
Salem173116,7103,3
Sigtuna504469,3102,9
Sollentuna579540,178,4
Solna713647,486,5
Stockholm8 6858 166,089,2
Sundbyberg454400,486,6
Södertälje1 025856,3103,6
Tyresö384341,779,4
Täby572485,479,6
Upplands Väsby428381,491,5
Upplands-Bro273237,793,0
Vallentuna250237,173,3
Vaxholm10282,985,0
Värmdö345281,676,7
Österåker349321,776,6

Den här texten bygger på statistik från SOS Alarm.