För optimal användning av den här delen av webbplatsen rekommenderar vi att använda en annan webbläsare.

Rekordmånga vårdärenden i Sandviken i januari

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 483 stycken 112-samtal med vårdbehov i Sandvikens kommun. Det är fler än någon månad sedan 2015.

Även i Gävleborgs län rapporterades fler samtal om vårdärenden än normalt för att vara januari (3 095 stycken jämfört med månadssnittet 2 839).

Söderhamn tog emot flest samtal per invånare bland kommunerna i Gävleborg. Sandviken tog emot fjärde flest samtal i Gävleborgs län.

Januari är, historiskt sett, den månad då SOS Alarm tar emot allra flest samtal om vårdärenden i Sandviken. I snitt har det gjorts 423 samtal om vårdärenden i januari i Sandviken sedan 2015. Oktober är den månad då antalet samtal brukar vara lägst.

112-samtal med vårdbehov i Gävleborgs län under januari. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för januariSamtal per 10 000 inv.
Bollnäs352281,9130,9
Gävle957821,993,4
Hofors91108,694,9
Hudiksvall380355,9101,0
Ljusdal190192,6100,3
Nordanstig119115,0125,6
Ockelbo6671,9111,7
Ovanåker105110,690,0
Sandviken483423,3123,1
Söderhamn352358,0137,3

Den här texten bygger på statistik från SOS Alarm.