För optimal användning av den här delen av webbplatsen rekommenderar vi att använda en annan webbläsare.

52 akuta polisärenden i Hylte i februari

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 52 stycken 112-samtal med akuta behov av polis i Hylte kommun, vilket är tämligen normalt för februari historiskt sett.

Även i Hallands län var februari tämligen normal gällande samtal om akuta polisärenden.

Hylte tog emot flest samtal per invånare bland kommunerna i Halland. Skillnaderna inom länet är märkbara. Hylte tog emot mer än dubbelt så många samtal om akuta polisärenden som Varberg, där antalet samtal var lägst, om vi tar antalet invånare i beaktande.

Februari är, historiskt sett, den månad då SOS Alarm tar emot allra minst samtal om akuta polisärenden i Hylte. I snitt har det gjorts 50 samtal om akuta polisärenden i februari i Hylte sedan 2016. Augusti är den månad då antalet samtal brukar vara högst.

Som ”akuta polisärenden” räknas alla larmsamtal till nödnumret 112 som gäller pågående brott, eller som av något annat skäl kopplas direkt till polisen.

Brottsförebyggande rådets statistik över anmälda brott ger även en fingervisning om hur brottsdrabbad kommunen är. Ser vi till det totala antalet anmälda brott, så var Hylte kommun en ganska typisk kommun med omkring 1 104 anmälda brott per tiotusen invånare. Notera att den här statistiken från Brå är på årsnivå.

112-samtal med akuta behov av polis i Hallands län under februari. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för februariSamtal per 10 000 inv.
Falkenberg164176,635,6
Halmstad462475,044,5
Hylte5249,648,8
Kungsbacka229239,427,0
Laholm91101,435,0
Varberg158198,624,2

Den här texten bygger på statistik från SOS Alarm, över hur många larmsamtal som kopplats vidare till polis.