För optimal användning av den här delen av webbplatsen rekommenderar vi att använda en annan webbläsare.

Fler akuta polisärenden än normalt i Hofors i oktober

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 50 stycken 112-samtal med akuta behov av polis i Hofors kommun. Det är över snittet för oktober, historiskt sett.

Även i Gävleborgs län rapporterades fler samtal om akuta polisärenden än normalt för att vara oktober (1 959 stycken jämfört med månadssnittet 1 856).

Nordanstig tog emot flest samtal per invånare bland kommunerna i Gävleborg. Skillnaderna inom länet är märkbara. Nordanstig tog emot mer än fyra gånger så många samtal om akuta polisärenden som Ovanåker, där antalet samtal var lägst, om vi tar antalet invånare i beaktande. Hofors tog emot tredje minst samtal i Gävleborgs län.

Jämfört med resten av året brukar oktober vara en tämligen normal månad gällande samtal om akuta polisärenden i Hofors. I snitt har SOS Alarm fått in 45 samtal om akuta polisärenden i oktober i Hofors sedan 2016. Juli är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan januari har varit lugnast under de senaste åren.

Som ”akuta polisärenden” räknas alla larmsamtal till nödnumret 112 som gäller pågående brott, eller som av något annat skäl kopplas direkt till polisen.

Brottsförebyggande rådets statistik över anmälda brott ger även en fingervisning om hur brottsdrabbad kommunen är. Ser vi till det totala antalet anmälda brott, så var Hofors kommun bland de kommuner i länet som hade minst antal anmälningar år 2018 med omkring 738 anmälda brott per tiotusen invånare. Notera att den här statistiken från Brå är på årsnivå.

112-samtal med akuta behov av polis i Gävleborgs län under oktober. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för oktoberSamtal per 10 000 inv.
Bollnäs171169,463,8
Gävle765723,674,3
Hofors5044,652,2
Hudiksvall197221,652,5
Ljusdal90113,047,7
Nordanstig16183,2169,8
Ockelbo4429,874,8
Ovanåker4442,637,7
Sandviken224211,457,0
Söderhamn213217,283,6

Den här texten bygger på statistik från SOS Alarm, över hur många larmsamtal som kopplats vidare till polis.