För optimal användning av den här delen av webbplatsen rekommenderar vi att använda en annan webbläsare.

Nio bränder i Danderyd i oktober

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot nio stycken 112-samtal om bränder i Danderyds kommun, vilket är tämligen normalt för oktober historiskt sett.

I Stockholms län däremot rapporterades färre samtal om bränder än normalt för att vara oktober (696 stycken jämfört med månadssnittet 871).

Upplands-Bro tog emot flest samtal per invånare bland kommunerna i Stockholm. Skillnaderna inom länet är märkbara. Upplands-Bro tog emot mer än fyra gånger så många samtal om bränder som Täby, där antalet samtal var lägst, om vi tar antalet invånare i beaktande. Notera dock att fyra av 26 kommuner i länet hade färre än fem samtal, vilket gör att vi inte räknar med dem i den här jämförelsen.

Jämfört med resten av året brukar oktober vara en tämligen normal månad gällande samtal om bränder i Danderyd. I snitt har SOS Alarm fått in 8,9 samtal om bränder i oktober i Danderyd sedan 2015. September är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan november har varit lugnast under de senaste åren.

Räddningstjänsten i Danderyds kommun ingår tillsammans med Lidingö, Solna, Stockholm, Sundbyberg, Täby, Vallentuna, Vaxholm, Värmdö och Österåker andra i Storstockholms kommunalförbund. Av de tio kommunerna hade Värmdö kommun flest larmsamtal per invånare under oktober.

112-samtal om bränder i Stockholms län under oktober. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för oktoberSamtal per 10 000 inv.
Botkyrka2936,63,1
Danderyd98,92,8
Ekerö118,33,8
Haninge2932,03,1
Huddinge4945,04,3
Järfälla2730,93,3
Lidingö1012,12,1
Nacka2630,72,4
Norrtälje1823,12,8
Nykvarn-4,1-
Nynäshamn1110,33,8
Salem-3,0-
Sigtuna1926,03,8
Sollentuna1619,02,2
Solna1829,72,2
Stockholm308378,03,2
Sundbyberg1315,12,5
Södertälje3356,73,3
Tyresö814,31,6
Täby916,01,2
Upplands Väsby-12,6-
Upplands-Bro1513,45,0
Vallentuna59,11,5
Vaxholm-3,4-
Värmdö1719,73,7
Österåker914,41,9

Den här texten bygger på statistik från SOS Alarm.