182 vårdärenden i Filipstad i juli
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 182 samtal med vårdbehov i Filipstads kommun, vilket är tämligen normalt för juli historiskt sett.
I juli tog SOS Alarm emot 182 112-samtal med vårdbehov i Filipstad. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
Juli är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot fler samtal om vårdärenden än under resten av året. Månadssnittet för juli ligger på 175 samtal i Filipstad. September är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.
Även i Värmlands län var juli tämligen normal gällande samtal om vårdärenden.
Bland kommunerna i länet tog Storfors emot flest samtal om vårdärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek.
I ett riksperspektiv var antalet samtal om vårdärenden högt i Filipstads kommun. Filipstad noterade under juli 18:e flest samtal per invånare i hela landet.
– Vi konstaterar att antalet vårdrelaterade samtal till 112 ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under juli. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Peter Bergström på SOS Alarm.