Tillbaka

Färre vårdärenden än normalt i Forshaga i september

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 84 samtal med vårdbehov i Forshaga kommun. Det är under snittet för september, historiskt sett.

I september tog SOS Alarm emot 84 112-samtal med vårdbehov i Forshaga. Det är färre än det historiska snittet för månaden.

September är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot färre samtal om vårdärenden än under resten av året. Månadssnittet för september ligger på 111 samtal i Forshaga. Juli är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan september har varit lugnast under de senaste åren.

I Värmlands län var september tämligen normal gällande samtal om vårdärenden.

Bland kommunerna i länet tog Hagfors emot flest samtal om vårdärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek.

– Vi kan konstatera att invånarna i kommunen inte har behövt akut hjälp i samma omfattning som tidigare under september. Det är såklart glädjande att konstatera, men vi vill ändå poängtera vikten av att ringa 112 om man är akut behov av hjälp. Vi finns här dygnets alla timmar, året om för att skapa trygghet för kommunens invånare, säger Peter Bergström på SOS Alarm.
112-samtal med vårdbehov i Värmlands län under september. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för septemberSamtal per 10 000 inv.
Arvika263262,7102,9
Eda8897,3104,6
Filipstad150168,0153,4
Forshaga84110,772,9
Grums9493,7104,4
Hagfors198192,7173,4
Hammarö126129,074,2
Karlstad1 2351 214,0125,9
Kil126109,7104,5
Kristinehamn329335,3138,5
Munkfors5351,3146,2
Storfors5352,7139,9
Sunne134162,3100,3
Säffle233231,3156,4
Torsby141125,0124,5
Årjäng130120,7132,3

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.

SOS Alarms informationstjänster

Relevant lägesbild i realtid

SOS.nu är ett hjälpmedel som ger dig löpande uppdateringar för din verksamhets lägesbild - både i vardag och i kris.

Läs mer om SOS.nu
Flera lägenhetshus i utomhusmiljö