295 vårdärenden i Gislaved i april
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 295 samtal med vårdbehov i Gislaveds kommun, vilket är tämligen normalt för april historiskt sett.
I april tog SOS Alarm emot 295 112-samtal med vårdbehov i Gislaved. Det är något fler än det historiska snittet för månaden.
April är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot färre samtal om vårdärenden än under resten av året. Månadssnittet för april ligger på 280 samtal i Gislaved. Januari är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan april har varit lugnast under de senaste åren.
Även i Jönköpings län var april tämligen normal gällande samtal om vårdärenden.
Bland kommunerna i länet tog Vetlanda emot flest samtal om vårdärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek.
– Vi konstaterar att antalet vårdrelaterade samtal till 112 ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under april. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Peter Bergström på SOS Alarm.