Tillbaka

15 samtal om bränder i Gislaved i augusti

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 15 samtal om bränder i Gislaveds kommun, vilket är tämligen normalt för augusti historiskt sett.

I augusti tog SOS Alarm emot 15 112-samtal om bränder i Gislaved. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.

Augusti är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot fler samtal om bränder än under resten av året. Månadssnittet för augusti ligger på 12 samtal i Gislaved. Augusti är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.

Även i Jönköpings län var augusti tämligen normal gällande samtal om bränder.

Bland kommunerna i länet tog Eksjö emot flest samtal om bränder under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek.

– Vi konstaterar att 112-samtalen om bränder ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under augusti. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Göran Bertilsson på SOS Alarm.
112-samtal om bränder i Jönköpings län under augusti
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för augustiSamtal per 10 000 inv.
Aneby23,72,9
Eksjö1718,79,6
Gislaved1512,35,2
Gnosjö62,76,6
Habo56,03,7
Jönköping5965,74,0
Mullsjö21,52,6
Nässjö1514,34,7
Sävsjö35,32,6
Tranås96,04,8
Vaggeryd106,06,7
Vetlanda2516,79,1
Värnamo1711,04,9

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.

SOS Alarms informationstjänster

Relevant lägesbild i realtid

SOS.nu är ett hjälpmedel som ger dig löpande uppdateringar för din verksamhets lägesbild - både i vardag och i kris.

Läs mer om SOS.nu
Flera lägenhetshus i utomhusmiljö