Sex trafikolyckor i Hällefors i september
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot sex samtal om trafikolyckor i Hällefors kommun, vilket är tämligen normalt för september historiskt sett.
I september tog SOS Alarm emot sex 112-samtal om trafikolyckor i Hällefors. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
Under de senaste åren har det i snitt gjorts 4,5 samtal om trafikolyckor i september i kommunen.
Även i Örebro län var september tämligen normal gällande samtal om trafikolyckor.
Bland kommunerna i länet tog Askersund emot flest samtal om trafikolyckor under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek. Hällefors tog emot näst flest samtal i Örebro län. Bara Askersund hade fler samtal.
I ett riksperspektiv var antalet samtal om trafikolyckor högt i Hällefors kommun. Hällefors noterade under september femte flest samtal per invånare i hela landet.
– Vi konstaterar att antalet trafikolyckor under september ligger på en tämligen normal nivå i kommunen. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar. Några trygghetstips; tänk på att vara utvilad när du kör, planera din körning med stopp för att bibehålla koncentrationen, anpassa din hastighet, ha koll på vägen och undvik annat som kan fånga uppmärksamheten, säger Björn Skoglund på SOS Alarm.