Tillbaka

Fem samtal om bränder i Hylte i juni

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot fem samtal om bränder i Hylte kommun, vilket är tämligen normalt för juni historiskt sett.

I juni tog SOS Alarm emot fem 112-samtal om bränder i Hylte. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.

Under de senaste åren har det i snitt gjorts 3,3 samtal om bränder i juni i kommunen.

Även i Hallands län var juni tämligen normal gällande samtal om bränder.

Bland kommunerna i länet tog Hylte emot flest samtal om bränder under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek.

– Vi konstaterar att 112-samtalen om bränder ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under juni. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Göran Bertilsson på SOS Alarm.
112-samtal om bränder i Hallands län under juni
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för juniSamtal per 10 000 inv.
Falkenberg1917,74,0
Halmstad4642,34,3
Hylte53,34,9
Kungsbacka1113,01,3
Laholm1210,04,5
Varberg1318,01,9

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.

SOS Alarms informationstjänster

Relevant lägesbild i realtid

SOS.nu är ett hjälpmedel som ger dig löpande uppdateringar för din verksamhets lägesbild - både i vardag och i kris.

Läs mer om SOS.nu
Flera lägenhetshus i utomhusmiljö