Nio trafikolyckor i Kramfors i juni
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot nio samtal om trafikolyckor i Kramfors kommun, vilket är tämligen normalt för juni historiskt sett.
I juni tog SOS Alarm emot nio 112-samtal om trafikolyckor i Kramfors. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
Jämfört med resten av året brukar juni vara en tämligen normal månad gällande samtal om trafikolyckor. Månadssnittet för juni ligger på 8,0 samtal i Kramfors. November är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan april har varit lugnast under de senaste åren.
Även i Västernorrlands län var juni tämligen normal gällande samtal om trafikolyckor.
Bland kommunerna i länet tog Kramfors emot flest samtal om trafikolyckor under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek.
– Vi konstaterar att antalet trafikolyckor under juni ligger på en tämligen normal nivå i kommunen. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar. Några trygghetstips; tänk på att vara utvilad när du kör, planera din körning med stopp för att bibehålla koncentrationen, anpassa din hastighet, ha koll på vägen och undvik annat som kan fånga uppmärksamheten, säger Björn Skoglund på SOS Alarm.