Sju trafikolyckor i Kramfors i september
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot sju samtal om trafikolyckor i Kramfors kommun, vilket är tämligen normalt för september historiskt sett.
I september tog SOS Alarm emot sju 112-samtal om trafikolyckor i Kramfors. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
September är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot färre samtal om trafikolyckor än under resten av året. Månadssnittet för september ligger på 5,3 samtal i Kramfors. November är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan april har varit lugnast under de senaste åren.
I Västernorrlands län rapporterades fler samtal om trafikolyckor än normalt för att vara september (76 stycken jämfört med månadssnittet 56).
Bland kommunerna i länet tog Sollefteå emot flest samtal om trafikolyckor under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek. Kramfors tog emot näst flest samtal i Västernorrlands län. Bara Sollefteå hade fler samtal.
– Vi konstaterar att antalet trafikolyckor under september ligger på en tämligen normal nivå i kommunen. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar. Några trygghetstips; tänk på att vara utvilad när du kör, planera din körning med stopp för att bibehålla koncentrationen, anpassa din hastighet, ha koll på vägen och undvik annat som kan fånga uppmärksamheten, säger Björn Skoglund på SOS Alarm.