Fler vårdärenden än normalt i Krokom i september
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 146 samtal med vårdbehov i Krokoms kommun. Det är över snittet för september, historiskt sett.
I september tog SOS Alarm emot 146 112-samtal med vårdbehov i Krokom. Det är fler än det historiska snittet för månaden.
Jämfört med resten av året brukar september vara en tämligen normal månad gällande samtal om vårdärenden. Månadssnittet för september ligger på 117 samtal i Krokom. December är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.
I Jämtlands län var september tämligen normal gällande samtal om vårdärenden.
Bland kommunerna i länet tog Ragunda emot flest samtal om vårdärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek. Krokom tog emot näst minst samtal i Jämtlands län. Bara Östersund hade färre samtal.
– Under september hade vi fler vårdrelaterade samtal till 112. Antalet samtal ska dock inte likställas med ambulansärenden. En av våra viktiga uppgifter är att säkerställa att hjälp förmedlas till rätt vårdnivå. Om vårdbehovet inte är så akut att det behövs medicinsk hjälp på väg till sjukhus rekommenderar vi den hjälpbehövande att själv ta sig till sjukhuset alternativt att ringa 1177 för sjukvårdsupplysning, säger Peter Bergström på SOS Alarm.