Två samtal om bränder i Krokom i september
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot två samtal om bränder i Krokoms kommun, vilket är tämligen normalt för september historiskt sett.
I september tog SOS Alarm emot två 112-samtal om bränder i Krokom. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
September är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot fler samtal om bränder än under resten av året. Månadssnittet för september ligger på 5,3 samtal i Krokom. Juli är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.
I Jämtlands län rapporterades 33 stycken 112-samtal om bränder i september, vilket är tämligen normalt för månaden.
Bland kommunerna i länet tog Berg emot flest samtal om bränder under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek. Krokom tog emot näst minst samtal i Jämtlands län. Bara Strömsund hade färre samtal.
– Vi konstaterar att 112-samtalen om bränder ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under september. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Göran Bertilsson på SOS Alarm.