220 vårdärenden i Kumla i september
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 220 samtal med vårdbehov i Kumla kommun, vilket är tämligen normalt för september historiskt sett.
I september tog SOS Alarm emot 220 112-samtal med vårdbehov i Kumla. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
September är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot fler samtal om vårdärenden än under resten av året. Månadssnittet för september ligger på 220 samtal i Kumla. December är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan mars har varit lugnast under de senaste åren.
Även i Örebro län var september tämligen normal gällande samtal om vårdärenden.
Bland kommunerna i länet tog Ljusnarsberg emot flest samtal om vårdärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek.
– Vi konstaterar att antalet vårdrelaterade samtal till 112 ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under september. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Peter Bergström på SOS Alarm.