259 vårdärenden i Leksand i juni
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 259 samtal med vårdbehov i Leksands kommun, vilket är tämligen normalt för juni historiskt sett.
I juni tog SOS Alarm emot 259 112-samtal med vårdbehov i Leksand. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
Juni är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot fler samtal om vårdärenden än under resten av året. Månadssnittet för juni ligger på 244 samtal i Leksand. Juni är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan april och maj har varit lugnast under de senaste åren.
Även i Dalarnas län var juni tämligen normal gällande samtal om vårdärenden.
Bland kommunerna i länet tog Rättvik emot flest samtal om vårdärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek. Leksand tog emot näst flest samtal i Dalarnas län. Bara Rättvik hade fler samtal.
I ett riksperspektiv var antalet samtal om vårdärenden högt i Leksands kommun. Leksand noterade under juni 32:a flest samtal per invånare i hela landet.
– Vi konstaterar att antalet vårdrelaterade samtal till 112 ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under juni. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Peter Bergström på SOS Alarm.