Tillbaka

36 akuta polisärenden i Lessebo i september

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 36 samtal med akuta behov av polis i Lessebo kommun, vilket är tämligen normalt för september historiskt sett.

I september tog SOS Alarm emot 36 112-samtal med akuta behov av polis i Lessebo. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.

Jämfört med resten av året brukar september vara en tämligen normal månad gällande samtal om akuta polisärenden. Månadssnittet för september ligger på 36 samtal i Lessebo. Maj är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.

Även i Kronobergs län var september tämligen normal gällande samtal om akuta polisärenden.

Bland kommunerna i länet tog Markaryd emot flest samtal om akuta polisärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek. Lessebo tog emot näst minst samtal i Kronobergs län. Bara Uppvidinge hade färre samtal.

– Vi konstaterar att 112-samtalen som akut har behövt hjälp av polis har varit på en tämligen normal nivå i kommunen under september månad, säger Björn Skoglund på SOS Alarm.
112-samtal med akuta behov av polis i Kronobergs län under september
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för septemberSamtal per 10 000 inv.
Alvesta106104,053,5
Lessebo3635,743,4
Ljungby176169,062,2
Markaryd9279,092,6
Tingsryd8279,768,5
Uppvidinge3344,336,4
Växjö501497,350,9
Älmhult10188,757,2

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.

SOS Alarms informationstjänster

Relevant lägesbild i realtid

SOS.nu är ett hjälpmedel som ger dig löpande uppdateringar för din verksamhets lägesbild - både i vardag och i kris.

Läs mer om SOS.nu
Flera lägenhetshus i utomhusmiljö