Tillbaka

Fler akuta polisärenden än normalt i Nora i september

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 111 samtal med akuta behov av polis i Nora kommun. Det är över snittet för september, historiskt sett.

I september tog SOS Alarm emot 111 112-samtal med akuta behov av polis i Nora. Det är fler än det historiska snittet för månaden.

September är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot fler samtal om akuta polisärenden än under resten av året. Månadssnittet för september ligger på 78 samtal i Nora. September är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.

I Örebro län var september tämligen normal gällande samtal om akuta polisärenden.

Bland kommunerna i länet tog Ljusnarsberg emot flest samtal om akuta polisärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek. Nora tog emot näst flest samtal i Örebro län. Bara Ljusnarsberg hade fler samtal.

I ett riksperspektiv var antalet samtal om akuta polisärenden högt i Nora kommun. Nora noterade under september sjunde flest samtal per invånare i hela landet.

– Det är tråkigt att behöva konstatera att 112-samtalen som akut behöver polishjälp har ökat i september, säger Björn Skoglund på SOS Alarm.
112-samtal med akuta behov av polis i Örebro län under september
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för septemberSamtal per 10 000 inv.
Askersund8070,369,7
Degerfors4841,051,7
Hallsberg113105,070,1
Hällefors2222,334,8
Karlskoga174188,757,7
Kumla116122,051,1
Laxå2742,749,8
Lekeberg3534,740,7
Lindesberg149133,764,4
Ljusnarsberg5047,7114,4
Nora11177,7104,3
Örebro1 0801 138,767,4

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.

SOS Alarms informationstjänster

Relevant lägesbild i realtid

SOS.nu är ett hjälpmedel som ger dig löpande uppdateringar för din verksamhets lägesbild - både i vardag och i kris.

Läs mer om SOS.nu
Flera lägenhetshus i utomhusmiljö