103 akuta polisärenden i Örkelljunga i juli
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 103 samtal med akuta behov av polis i Örkelljunga kommun, vilket är tämligen normalt för juli historiskt sett.
I juli tog SOS Alarm emot 103 112-samtal med akuta behov av polis i Örkelljunga. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
Juli är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot fler samtal om akuta polisärenden än under resten av året. Månadssnittet för juli ligger på 95 samtal i Örkelljunga. September är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.
Även i Skåne län var juli tämligen normal gällande samtal om akuta polisärenden.
Bland kommunerna i länet tog Hörby emot flest samtal om akuta polisärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek. Örkelljunga tog emot näst flest samtal i Skåne län. Bara Hörby hade fler samtal.
I ett riksperspektiv var antalet samtal om akuta polisärenden högt i Örkelljunga kommun. Örkelljunga noterade under juli elfte flest samtal per invånare i hela landet.
– Vi konstaterar att 112-samtalen som akut har behövt hjälp av polis har varit på en tämligen normal nivå i kommunen under juli månad, säger Björn Skoglund på SOS Alarm.