Tillbaka

233 vårdärenden i Säffle i september

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 233 samtal med vårdbehov i Säffle kommun, vilket är tämligen normalt för september historiskt sett.

I september tog SOS Alarm emot 233 112-samtal med vårdbehov i Säffle. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.

September är, historiskt sett, en månad då SOS Alarm tar emot färre samtal om vårdärenden än under resten av året. Månadssnittet för september ligger på 231 samtal i Säffle. Juli är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan september har varit lugnast under de senaste åren.

Även i Värmlands län var september tämligen normal gällande samtal om vårdärenden.

Bland kommunerna i länet tog Hagfors emot flest samtal om vårdärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek. Säffle tog emot näst flest samtal i Värmlands län. Bara Hagfors hade fler samtal.

I ett riksperspektiv var antalet samtal om vårdärenden högt i Säffle kommun. Säffle noterade under september 21:a flest samtal per invånare i hela landet.

– Vi konstaterar att antalet vårdrelaterade samtal till 112 ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under september. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Peter Bergström på SOS Alarm.
112-samtal med vårdbehov i Värmlands län under september. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för septemberSamtal per 10 000 inv.
Arvika263262,7102,9
Eda8897,3104,6
Filipstad150168,0153,4
Forshaga84110,772,9
Grums9493,7104,4
Hagfors198192,7173,4
Hammarö126129,074,2
Karlstad1 2351 214,0125,9
Kil126109,7104,5
Kristinehamn329335,3138,5
Munkfors5351,3146,2
Storfors5352,7139,9
Sunne134162,3100,3
Säffle233231,3156,4
Torsby141125,0124,5
Årjäng130120,7132,3

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.

SOS Alarms informationstjänster

Relevant lägesbild i realtid

SOS.nu är ett hjälpmedel som ger dig löpande uppdateringar för din verksamhets lägesbild - både i vardag och i kris.

Läs mer om SOS.nu
Flera lägenhetshus i utomhusmiljö