94 vårdärenden i Surahammar i april
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 94 samtal med vårdbehov i Surahammars kommun, vilket är tämligen normalt för april historiskt sett.
I april tog SOS Alarm emot 94 112-samtal med vårdbehov i Surahammar. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
Jämfört med resten av året brukar april vara en tämligen normal månad gällande samtal om vårdärenden. Månadssnittet för april ligger på 101 samtal i Surahammar. December är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan juli har varit lugnast under de senaste åren.
Även i Västmanlands län var april tämligen normal gällande samtal om vårdärenden.
Bland kommunerna i länet tog Skinnskatteberg emot flest samtal om vårdärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek.
– Vi konstaterar att antalet vårdrelaterade samtal till 112 ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under april. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Peter Bergström på SOS Alarm.