En trafikolycka i Surahammar i april
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot ett samtal om trafikolyckor i Surahammars kommun, vilket är tämligen normalt för april historiskt sett.
I april tog SOS Alarm emot ett 112-samtal om trafikolyckor i Surahammar. Det är inte långt från det historiska snittet för månaden.
Under de senaste åren har det i snitt gjorts färre än två samtal om trafikolyckor i april i kommunen.
I Västmanlands län rapporterades 62 stycken 112-samtal om trafikolyckor i april, vilket är tämligen normalt för månaden.
Bland kommunerna i länet tog Norberg emot flest samtal om trafikolyckor under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek.
– Vi konstaterar att antalet trafikolyckor under april ligger på en tämligen normal nivå i kommunen. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar. Några trygghetstips; tänk på att vara utvilad när du kör, planera din körning med stopp för att bibehålla koncentrationen, anpassa din hastighet, ha koll på vägen och undvik annat som kan fånga uppmärksamheten, säger Björn Skoglund på SOS Alarm.