Tillbaka

3 053 vårdärenden i Norrbotten i september

Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 3 053 samtal med vårdbehov i Norrbottens län, vilket är tämligen normalt för september historiskt sett.

I september tog SOS Alarm emot 3 053 112-samtal med vårdbehov i Norrbotten. Det är något fler än det historiska snittet för månaden.

Jämfört med resten av året brukar september vara en tämligen normal månad gällande samtal om vårdärenden. Månadssnittet för september ligger på 2 745 samtal i Norrbotten. December är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan februari har varit lugnast under de senaste åren.

Bland kommunerna i länet tog Haparanda emot flest samtal om vårdärenden under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek, medan antalet samtal var lägst i Arvidsjaur.

I ett riksperspektiv var antalet samtal om vårdärenden högt i Norrbottens län. Norrbotten noterade under september tredje flest samtal per invånare i hela landet.

– Vi konstaterar att antalet vårdrelaterade samtal till 112 ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under september. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar, säger Peter Bergström på SOS Alarm.
112-samtal med vårdbehov i Norrbottens län under september. Vid färre än fem samtal redovisas inga exakta antal av sekretesskäl.
KommunAntal samtalHistoriskt snitt för septemberSamtal per 10 000 inv.
Arjeplog3029,7115,4
Arvidsjaur4751,377,2
Boden362340,7129,1
Gällivare176153,0102,1
Haparanda211168,7230,6
Jokkmokk7456,3157,4
Kalix210191,7136,4
Kiruna246233,3109,7
Luleå1 020893,7128,1
Pajala103101,0175,9
Piteå364333,385,8
Älvsbyn113109,3145,4
Överkalix3332,7103,1
Övertorneå6450,0157,8

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till "källredigering", "kodläge" eller liknande, och klistra in tabellen som html.

SOS Alarms informationstjänster

Relevant lägesbild i realtid

SOS.nu är ett hjälpmedel som ger dig löpande uppdateringar för din verksamhets lägesbild - både i vardag och i kris.

Läs mer om SOS.nu
Flera lägenhetshus i utomhusmiljö