110 trafikolyckor i Östergötland i april
Under den senaste månaden tog SOS Alarm emot 110 samtal om trafikolyckor i Östergötlands län, vilket är tämligen normalt för april historiskt sett.
I april tog SOS Alarm emot 110 112-samtal om trafikolyckor i Östergötland. Det är något färre än det historiska snittet för månaden.
Jämfört med resten av året brukar april vara en tämligen normal månad gällande samtal om trafikolyckor. Månadssnittet för april ligger på 129 samtal i Östergötland. Januari är den månad då antalet samtal brukar vara högst, medan mars har varit lugnast under de senaste åren.
Bland kommunerna i länet tog Ödeshög emot flest samtal om trafikolyckor under förra månaden om vi beaktar kommunernas storlek, medan antalet samtal var lägst i Valdemarsvik. Notera dock att ett av 13 kommuner i länet hade färre än fem samtal, vilket gör att vi inte räknar med dem i den här jämförelsen.
– Vi konstaterar att antalet trafikolyckor under april ligger på en tämligen normal nivå i kommunen. Vi följer statistiken löpande och för att fånga upp eventuella förändringar. Några trygghetstips; tänk på att vara utvilad när du kör, planera din körning med stopp för att bibehålla koncentrationen, anpassa din hastighet, ha koll på vägen och undvik annat som kan fånga uppmärksamheten, säger Björn Skoglund på SOS Alarm.